Tatabánya
Az Által-ér völgyi kerékpárút a tatabányai kertvárosi körforgalomtól indul, és Tata központjáig az Által-ér mellett vezet végig réteken át, tavak mellett.
Ahogy elindulunk, rögtön egy kerékpáros pihenőt találunk, ami az Által-ér völgyi tanösvény kezdete. Ezután elhaladunk a Fellner Jakab tervei alapján 1753-ban épült Lapatári malom mellett, tovább haladva az M1 autópálya alatt.
Az egész kerékpárút az autók által használt úttól távol vezet, ezért csendes és biztonságos.
Vértesszőlős
Az Által-ér felett átívelő Kétlyukú híddal szemben be lehet menni a Vértesszőlősre a kerékpárúton, ahol bolt és fagyizó is van. Vértesszőlős látnivalói közül említést érdemel a Vértesszőlős Őstelep, ahol 1963 és 1968 előember-telepet tártak fel, ahol egy előember nyakszirtcsontját, valamint két gyermekfogat, továbbá sok kőeszközt (pattintott kavicsszerszámot: “choppert”), tüzelési helyeket, ősállatcsontokat, iszapban megkövesedett ősállat-nyomokat, később az őskori ember egy lábnyomát találták meg. Az előembert a régészek Samunak nevezték el. Ma ezen a helyen a Magyar Nemzeti Múzeum bemutatóhelye található szépen parkosított környezetben. 1976 óta természetvédelmi területként tartják nyilván.

Kiskacsás és Nagykacsás tavak
A kerékpárút a Kiskacsás és Nagykacsás tavak között halad el. Ezek a tavak a nevüket onnan kapták, hogy egykor itt nevelték a kacsákat: a fiatal madarak a Kiskacsáson cseperedtek, majd amikor megnőttek, átköltöztették őket a közeli Nagykacsásra. Ma már mindkét tó horgásztóként funkcionál. A Kiskacsás különösen hangulatos, természetközeli családi park, ahol a látogatók rendezett környezetben élvezhetik a pihenést.
A Derítő-tó
A Derítő-tó 1961-ben létesült a tatabányai szénbányák kezdeményezésére, elsődlegesen az Öreg-tó védelme érdekében. Célja az volt, hogy az Által-ér által szállított hordalékot és szennyeződéseket felfogja, megakadályozva azok bejutását az Öreg-tóba. A bányák bezárásával az ülepítő, derítő funkció elvesztette jelentőségét. A területen lévő fák a víz alá kerültek. A horgászoknak ez az akadós horgászhelyet, a halak számára azonban természetes búvóhelyekkel teli élőhelyet jelent. Az évek során a tó környezete természetes ökoszisztémává fejlődött, gazdag élővilággal. Ma már horgászparadicsomként ismert, a vízben nagy halak élnek.
Tata
A Derítő tavat elhagyva egy erdőn át biciklizünk a Fáklya utca végéig. A pihenőnél jobbra tartva az út mellett halad tovább a kerékpárút Tata központja felé. Balra fordulva az Öreg tó partjára jutunk, érdemes erre folytatni az utat és felfedezni ezt a csodaszép várost. Fontos megjegyezni, hogy a szabályok értelmében pénteken, szombaton, és vasárnap 10 és 20 óra között a tóparti sétányon tilos kerékpározni a nyári időszkban. Ezt egyébként érdemes is betartani, mert ilyenkor rengeteg ember sétál itt, úgysem lenne élvezet a kerékpározás.
Az Öreg tó partján sok helyen lehet fagyizni, lángosozni, de kapható hekk és más finomság is.
Az Által-ér völgyi kerékpárút folytatása Tatától egészen a Dunáig visz hasonlóan szép környezetben, szintén a védett kerékpárúton.